Budlight
Bots, Bureaucrats, Administrators
529
edits
(uploaded "Image:Chevroletlogo.svg": Importing image file) |
m (1 revision) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{ | {| class="navbox collapsible autocollapse" | ||
!colspan="58"| {{tnavbar-collapsible| [[Chevrolet Corvette]] timeline, 1953–present | Corvette timeline}} | |||
|- bgcolor=#F0F0F0 | |||
|rowspan=2 width=10%| '''Type''' | |||
[[Category: | |colspan=7 width=7%|1950s | ||
|colspan=10 width=10%|1960s | |||
|colspan=10 width=10%|1970s | |||
|colspan=10 width=10%|1980s | |||
|colspan=10 width=10%|1990s | |||
|colspan=10 width=10%|2000s | |||
|- bgcolor=#F0F0F0 | |||
|width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|width=1%|0||width=1%|1||width=1%|2||width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|width=1%|0||width=1%|1||width=1%|2||width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|width=1%|0||width=1%|1||width=1%|2||width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|width=1%|0||width=1%|1||width=1%|2||width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|width=1%|0||width=1%|1||width=1%|2||width=1%|3||width=1%|4||width=1%|5||width=1%|6||width=1%|7||width=1%|8||width=1%|9 | |||
|- bgcolor=#E0E0E0 | |||
|bgcolor=#F0F0F0| [[Coupe]] | |||
|colspan=7| | |||
|colspan=3| | |||
|colspan=5 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C2|C2]] | |||
|colspan=15 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C3|C3]] | |||
|colspan=7| | |||
|colspan=9| | |||
|colspan=2 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C5|C5]] | |||
|colspan=9| | |||
|- bgcolor=#E0E0E0 | |||
|bgcolor=#F0F0F0| [[Hatchback]] | |||
|colspan=7| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=2| | |||
|colspan=1 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C3#Collector Edition|Collector Edition]] | |||
|colspan=1| | |||
|colspan=13 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C4|C4]] | |||
|colspan=8 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C5|C5]] | |||
|colspan=5 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C6|C6]] | |||
|- bgcolor=#E0E0E0 | |||
|bgcolor=#F0F0F0| [[Convertible]] | |||
|colspan=10 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C1|C1]] | |||
|colspan=5 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C2|C2]] | |||
|colspan=8 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C3|C3]] | |||
|colspan=4| | |||
|colspan=6| | |||
|colspan=11 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C4|C4]] | |||
|colspan=1| | |||
|colspan=7 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C5|C5]] | |||
|colspan=5 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C6|C6]] | |||
|- bgcolor=#E0E0E0 | |||
|bgcolor=#F0F0F0 rowspan=2| [[Performance]] | |||
|colspan=4| | |||
|colspan=6 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C1#Fuel injection|Fuel Injection]] | |||
|colspan=2 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C2#L84|L84]] | |||
|colspan=3 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C2#Big block|Big Block]] | |||
|colspan=7 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C3#Big block|Big Block]] | |||
|colspan=5| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=6 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C4#ZR-1|ZR-1]] | |||
|colspan=1 bgcolor=#C0C0C0| [[GM LT engine#LT4|LT4]] | |||
|colspan=3| | |||
|colspan=1| | |||
|colspan=4 bgcolor=#C0C0C0| [[C5 Z06|Z06]] | |||
|colspan=1| | |||
|colspan=4 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C6#Z06|Z06]] | |||
|- bgcolor=#E0E0E0 | |||
|colspan=7| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=10| | |||
|colspan=9| | |||
|colspan=1 bgcolor=#C0C0C0| [[Chevrolet Corvette C6 ZR1|ZR1]] | |||
|- | |||
|colspan=58| '''Motorsports:''' [[Chevrolet Corvette C2#Grand Sport|Grand Sport]] • [[Chevrolet Corvette GTP|GTP]] • [[Chevrolet Corvette C5-R|C5-R]] • [[Chevrolet Corvette C6.R|C6.R]] | |||
|}<noinclude> | |||
[[Category:General Motors timeline templates|{{PAGENAME}}]] | |||
[[Category:Chevrolet Corvette|τ]] | |||
</noinclude> |
edits